Когато мислите за графичен дизайн, свързвате ли го с художественото и арт рекламата? Привличащите погледа красиви графики в модерни уебсайтове?
Въпреки че тези примери със сигурност се вписват в определението за графичен дизайн, терминът обхваща още много сфери:
- плакати,
- инфографики
- корици на книги
- етикети на продукти
- лога
- визитки
- табели
- оформления на уебсайтове
- мобилни приложения
- софтуерни интерфейси
Списъкът продължава още и още.
И така, какво точно представлява понятието графичен дизайн?
Изброяването на горните примери е добро начало, но не обрисува пълната картина.
Описването на всички детайли и тънкости на темата не може да бъдат осъществени в една статия. И все пак, този базов наръчник ще ви помогне да се запознаете по-добре с възможностите за творческа кариера в областта на графичния дизайн.
Какво е графичен дизайн?
Нека започнем с това какво е графичен дизайн.
Според Американския институт за графично изкуство (American Institute of Graphic Arts (AIGA)) графичният дизайн се определя като „изкуството и практиката на планиране и проектиране на идеи и опит, с визуално и текстово съдържание“.
С други думи, графичният дизайн комуникира определени идеи или послания визуално.
Тези визуализации могат да бъдат толкова прости, колкото изработката на фирмено лого, или толкова сложни като оформлението на страниците на даден уебсайт.
„Графичният дизайн взема графични и текстови елементи и ги въвежда в множество видове медия“, споделя дизайнерът Александрос Клуфетос, когато е помолен да доразвие дефиницията на графичен дизайн.
„Това помага на производителя да се свърже с потребителя. Той предава посланието на проекта, събитието, кампанията или продукта.“
Графичен дизайн може да се използва:
- от компании за популяризиране и продажба на продукти чрез реклама
- от уебсайтове за предаване на сложна информация по лесен за възприемане начин чрез инфографика
- или от фирми за развиване на идентичност чрез брандинг
„Всеки ден приемаме много от артистичните неща около нас като даденост. Но скрит във всеки ъгъл на списанието, знак за изход или учебник, се крие набор от дизайнерски идеи, които влияят на възприятията ни “, казва Джейкъб Смит, основател на илюстрационното студио ProductViz.
Също така е важно да запомните, че въпреки че много проекти в областта имат търговски цели, като рекламите и логата, графичен дизайн се използва и в други контексти.
Този вид дизайн често се осъществява чисто като средство за художествена изява.
Графичен дизайн: принципи и елементи
За да разберете по-добре значението на графичния дизайн, важно е да сте наясно с елементите и принципите, които го изграждат.
Елементите се използват в комбинация или противопоставяне помежду си, за да създадат визуално впечатляващи и ефектни дизайни.
Тези елементи включват:
- цвят
- форма
- линия
- размер
- пространство
- текстура
Графичните дизайнери се придържат към принципите на дизайна, които по същество са набор от насоки, съдействащи да бъде постигната ефективна композиция.
Тези основни принципи спомагат за създаването на баланс и стабилност в работата на един графичен дизайнер.
Принципите включват:
- баланс
- контраст
- наблягане
- движение
- пропорция
- ритъм
Сигурно сте чували поговорката, че „правилата са създадени, за да бъдат нарушавани“. Това със сигурност може да се окаже вярно за графичния дизайн.
Добрият графичен дизайнер обаче трябва първо да разбере тези принципи, преди да вземе съзнателното решение да ги наруши.
Видове графичен дизайн
Както споменахме по-рано, няма единно значение за термина графичен дизайн. Има различни видове графичен дизайн.
Той се състои от много области и специализации, вариращи от печат и уеб дизайн до анимация и графики за движение (motion graphics).
Ако се върнете 30 години назад във времето и попитате някой за дефиниция на графичен дизайн, отговорът му вероятно би се съсредоточил върху примери, свързани с печат на списания, филмови плакати и реклами.
Днес живеем в дигиталната епоха, която роди няколко нови вида графичен дизайн.
Някои от най-забележителните съвременни примери в областта произтичат от напредъка на технологиите.
Ето поглед върху част от тези видове:
- Уебсайт дизайн включва създаване на привлекателни и интуитивни уеб страници за потребителите. Той разглежда цялостното оформление, цветовата схема и навигация.
- Дизайн на потребителското изживяване (User experience или UX дизайн) е има за цел да гарантира, че уебсайтът или приложението са лесни и приятни за ползване. Тези дизайни наблягат на стойността, използваемостта, възприемчивостта и желанието на потребителя да взаимодейства с продукта.
- Графичен дизайн на движението или анимацията вдъхва живот на визуалните елементи чрез специални ефекти, телевизионни предавания, видео игри и филми.
Най-често срещаните длъжности
С технологичния напредък, въвеждащ нови видове графичен дизайн, се появиха и нови работни места в областта.
Тази еволюция промени целия пейзаж на кариерата в тази област.
Търсенето на „традиционни“ графични дизайнери, които работят предимно за печатни издания, е спаднало значително, но това не е цялата история.
Заетостта на графичните дизайнери в сферата на ИТ се очаква да нарасне с 24% до 2028 г., според Бюрото на статистиката на труда (Bureau of Labor Statistics BLS).
Голяма част от това търсене се стимулира от нарасналата нужда на бизнеса и организациите от дигитална графика и изображения, тъй като имат за цел да увеличат дигиталното си присъствие.
Така споменато, кои са някои от най-често срещаните длъжности в областта на графичния дизайн?
Анализирахме повече от 30 000 обяви за работа, призоваващи за квалификации в сферата, през последната година.
Данните ни помогнаха да определим най-често срещаните длъжности. Те са:
- Графичен дизайнер
- UX дизайнер (User experience)
- Уеб дизайнер
- Арт директор
- Криейтив директор
Както можете да видите, ако сте въоръжени с подходящите знания и обучение, има множество възможности за работа в областта.
Популярни инструменти
След като знаете какъв тип длъжности са търсени в областта на графичния дизайн, е полезно да се запознаете и с инструментите, които помагат за гладкото протичане на работния процес.
Един от основните и най-евтини инструменти, който дизайнерите използват, е скицата.
Графичните дизайнери често скицират идеи или груби чернови на хартия, преди да се обърнат към помощта на компютър, за да завършат процеса.
Прието е, че компютрите и дизайн софтуерът а от съществено значение в днешния дигитален климат, дори ако проектирате за печат.
Типът компютър, от който се нуждаете, се основава на предпочитанията, но когато става въпрос за софтуер, продуктите на Adobe като Photoshop, Illustrator и InDesign са основни в света на графичния дизайн.
Ако тепърва започвате и не желаете да се ангажирате с инвестиране на много средства, безплатен софтуер с отворен код, като GIMP може да ви помогне да започнете да овладявате основите.
И накрая, идеите и вдъхновението са това, от което един графичен дизайнер се нуждае най-много.
„Трябва да имате солидна концепция, която да послужи като основа за вашите дизайн и комуникация“, обяснява Чад Биренбаум, съосновател на Duckpin Design.
„Тази концепция и идея трябва първо да работи върху хартия и след това компютърът да бъде използван като инструмент за оживяването и.“
Графичните дизайнери получават вдъхновение от заобикалящия ги свят, така че ако се притеснявате, че не сте достатъчно креативни просто излезте навън.
Съгласувайте идеи с ваши колеги или потърсете идеи в необятния свят на интернет пространството.
Създайте своето бъдеще в областта на графичния дизайн
И така, вече знаете какво е графичен дизайн.
Както току-що научихте, няма стандартно определение. Съществуват безброй начини да го използвате за решаване на бизнес проблеми или за вдъхновение.
От вас зависи да определите какво означава графичния дизайн за вас и бъдещата ви кариера.