Lilacor.com Logo

Lilacor.com

SEO агенция в София
  • Начало
  • SEO услуги
    • SEO консултации
    • SEO одит
    • Копирайтинг
    • Линк билдинг цени
    • Одит на линкове
  • SEO услуги цена
  • Контакт

Дублирано съдържание (Duplicate content): Всичко за него

  • Home
  • /
  • Копирайтинг
  • /
  • Дублирано съдържание (Duplicate content): Всичко за него
дублирано съдържание

Дублирано съдържание (Duplicate content): Всичко за него

By Lilacor

  • 3
  • Копирайтинг ,
  • 25 май

Както вече казахме в предишните статии за on-page SEO оптимизация, търсачките искат ново, качествено и най-вече уникално съдържание.

Въпреки това, в Интернет прекалено често се среща т.нар. дублирано съдържание.

Какво е дублирано съдържание?

Това е текстово съдържание, което е заимствано изцяло или частично от друг източник (уеб сайт, уеб страница). Това може да е направено както нарочно, така и инцидентно.

С течение времето и развитието на Глобалната мрежа, дублираното съдържание се превръща във все по-обсъждана тема или още по-точно казано – в проблем.

Понятието дублирано съдържание придоби голяма популярност в последно време благодарение на промените в алгоритмите на търсачките и по-конкретно – на имплементирането на филтри за дублирано съдържание.

За дублирано съдържание се счита такова съдържание, което е копирано от една уеб страница на друга, независимо дали тези страници са от един и същ или от различни домейни. Дублираните текстови пасажи могат както да съвпадат изцяло (100% дублирано съдържание), така и да изглеждат еднакви до някаква степен.

Много собственици на уеб сайтове и SEO специалисти все по-често се занимават с проблема  наречен “дублирано съдържание”, като в болшинството от случаите се опитват да предвидят какъв процент еднакво съдържание би се счело за дублирано от търсачките и съответно би довело до наказания за техните сайтове.

Това, за съжаление, е много трудно за отчитане и не очаквайте да намерите готова формула или посочен процент.

Разбира се, би било чудесно да има общоизвестна формула, в която да е посочена точната граница (процент), при който едно съдържание се счита за уникално или съответно за дублирано, но това едва ли някога ще стане.

Всъщност, когато търсачките сравняват две уеб страници, те отчитат много повече фактори отколкото можем да си представим, например: авторитет на сайта, линк популярност, възраст на домейна и др.

Видове дублирано съдържание

Както Гугъл съобщиха в техния “Webmasters/Site Owners Help”, съществуват следните видове безопасно дублирано съдържание:

  • Дискусионни форуми, които генерират уеб страници, насочени към мобилни устройства ;
  • Каталожни артикули (Store items) показвани или линквани от многобройни отделни URL-и;
  • Версии на уеб страници, създадени само за принтиране през принтер (т.нар. Printer-only versions)

Освен това, Гугъл много отдавна се справя безпроблемно с оценяването на навигационните панели, текстове във HEADER и FOOTER секциите, реклами, многобройни повтарящи се линкове в една и съща страници и др. Тези примери за дублирано съдържание не се наказват, но се игнорират от търсачките.

Всички други видове дублирано съдържание, които не попадат в гореизброените 3, се считат за зловредни и създадени с цел да се постигат изкуствено завишени позиции в SERP. Те водят до наказания от страна на търсачките, които могат да вкарат даден сайт в supplemental results, да понижат класирането по дадени ключови думи в страниците с резултати или направо да доведат до БАН на домейна.

В повечето случаи, едва ли ще бъдете наказани за дублирано съдържание, ако не сте го създавали умишлено. Въпреки това, винаги е за предпочитане да сте запознати с официалните дефиниции на Гугъл за malicious duplicate content, за да не попаднете без да искате в полезрението на анти-спам филтрите на най-популярната търсачка.

Ето няколко безплатни тула за проверка за дублирано съдържание:

http://www.duplicatecontent.net/

http://www.virante.com/seo-tools/duplicate-content.php

http://www.webconfs.com/similar-page-checker.php

Как търсачките третират дублираното съдържание?

Повечето уебмастъри вече са наясно с това, че търсачките не обичат дублираното съдържание. Проблемът е, че многото страници с еднакво съдържание объркват търсачките, чиято основна цел е да индексират релевантно, добре структурирано и уникално съдържание, а не хаотично и копирано от друго място.

Следователно, в опита си да предоставят на потребителите максимално разнообразни резултати, търсачките филтрират тези уеб сайтове, които изглеждат твърде еднакви.

Какво казва в Google’s Webmasters Help?

“Гугъл се старае да индексира и показва страници с разнообразна информация на тях. Това “филтриране” означава, например, че ако вашия уеб сайт има нормална и принтер версия за всяка статия и нито една от тези две версии не е забранена чрез файла robots.txt или посредством поставянето на noindex МЕТА таг, Гугъл ще избере да индексира само една от тези две версии”.

С други думи, филтрите за дублирано съдържание представляват алгоритми, създадени да сравняват всеки 2 страници и да търсят за дублирано съдържание.

Когато алгоритъмът попадне на 2 или повече страници, които са с прекалено сходно съдържание, те просто поставят тази от тях, която идва от най-надеждния източник в основния си индекс, а всички други – в supplemental results (още наричани supplemental index).

Там попадат всички дублирани страници и най-общо той представлява “кошчето на Гугъл”. Повярвайте, не искате вашите страници да попаднат там, затова винаги избягвайте дублираното съдържание, поне на тези уеб сайтове, които са важни за вас.

Наказанията за дублирано съдържание стават все по-строги с нарастването на броя страници със съдържание, което е копирано от други източници. Освен това, с намаляването на съотношението “уникално съдържание : дублирано съдържание” нараства рискът от получаване на наказание от Гугъл.

Спасението наречено “canonical tag”

Както вече неколкократно обсъдихме в тази и в предишната статия, търсачките всячески се стремят да държат страниците с дублирано съдържание далеч от своя основен индекс.

За съжаление, това не е никак лесна задача, тъй като такъв тип контент се появява в резултат на много ситуации: публикуване на статии, блог постинги, различни URL-и от един и същ сайт, водещи към еднакво съдържание и др.

Съвременните тенденции (trends) изискват известна помощ от притежателите на уеб сайтове, особено към тези имащи ecommerce сайтове с няколко продуктови страници, които описват един и същ продукт.

Ето защо беше добра идея да се създаде нов стандарт под формата на HTML атрибут, който да се справи с проблема “дублирано съдържание”. Такъв е новия “canonical tag” (каноничен таг):

<link rel=“canonical“ href=“http://www.example.com/product.php?item=product-name“/>

Този таг, поставен в HEAD секцията на страницата “казва” на търсачките, че страницата http://www.example.com/product.php?item=product-name се счита за предпочитаната версия (оригинал), а всички други сходни на нея страници се признават за нейни дубликати.

Canonical tag е особено полезен в случаи на множество URL-и, сочещи към една и съща уеб страница. На практика, този таг действа по сходен начин с 301 redirect (permanent redirect) за всички страници, на които е поставен този каноничен таг.

Можете да използвате както relative, така и absolute links, но търсачките препоръчват absolute links.

Дублирано съдържание е SEO термин използван за да опише съдържание, което може да бъде открито на повече от една уес страница. То може да се съдържа в на територията на даден уебсайт или на един или повече различни домейни и може да бъде напълно идентично или много близко до оригиналното такова.

Днес ще говорим за дублирано съдържание и начините да го избегнете или да го премахнете от своя сайт.

Ето 8 професионални съвети, които винаги трябва да спазвате:

1. Не крадете съдържание от други сайтове

Първо и най-важно – краденото съдържание няма да донесе никакви позитиви за сайта ви.

Освен, че това е непочтена от морална гледна точка практика, с прилагането й вие рискувате сайтът ви да бъде баннат (banned) за използване на дублирано съдържание. Това означава, че ще бъдете изключени от индекса на Гугъл, а това ще се окаже пагубно за домейна ви и за вашия бизнес като цяло.

За да избегнете проблеми от този сорт, стремете се да създавате само качествено и уникално съдържание. Ако е възможно, старайте се винаги да пишете статии и материали на сходна тематика. Това ще ви помогне да се превърнете по-бързо в авторитетен уеб ресурс в своята ниша.

2. Проверявайте уебсайта си за случайно създадено дублирано съдържание

С разрастването на вашия уеб сайт, нещата могат лесно да излязат извън контрол и без да искате да започнете да допускате появата на дублирано съдържание.

За да не допуснете това да се случи, трябва да си изградите навик често да проверявате страниците на сайта си за наличие на дублирано съдържание или сходно такова.

Ако попаднете на дублиран контент, преправете текстовете на тези страници така, че те да станат колкото се може по-уникални (т.нар. пренаписване на съдържание).

3. Проверете дали някой не краде вашето съдържание

Има множество безплатни онлайн инструменти (tools), които предлагат лесен, бърз и удобен начин за проверка за дублирано съдържание.

Например, можете да изпробвате най-известният такъв инструмент Copyscape, който търси за дубликати на вашите текстове в Интернет. В случай, че откриете сайт или сайтове, които са копирали части от вашето уникално съдържание, можете да ги докладвате на търсачките.

Това става като изпратите Digital Millennium Copyright Act (DMCA) доклад за нарушение на авторските права до най-големите търсачки Гугъл, Yahoo и MSN.

Употребата на инструменти за проверка за дублирано съдържание е добра идея, особено когато имате уебсайт, в който често публикувате статии или новини. Принципно, сайтовете с често обновявана информация са особено привлекателни за крадците на съдържание.

4. Опитайте се да премахнете съдържанието от сайтовете, които ви копират направомерно

Ако забележите, че някой копира ваши статии, е добре да вземете мерки за предпазване от дублирано съдържание. Освен да изпратите Digital Millennium Copyright Act (DMCA) доклад, можете да опитате да се свържете директно с притежателите на уеб сайтовете, които копират съдържание от вас.

Уведомете ги, че копирането на авторско съдържание от вашия сайт не било съгласувано с вас и че го молите да свалят копираните ваши статии от техния сайт или да поставят линк към сайта ви в края на всяка копирана статия (ако позволявате да се копира информация от вас в замяна на публикуване на линк към първоизточника).

Ако това не проработи, помислете върху идеята да промените частично съдържанието на копираните уеб страници с цел те отново да станат уникални. Имайте предвид, че с появата и развитието на т.нар. агрегатори на съдържание, Интернет кражбите станаха още по-често явление.

Най-неприятното е, когато някой сайт, който е копирал ваше съдържание, постига по-високи позиции в SERP по вашите ключови думи. Това е напълно възможно, особено, ако крадецът има по-стар домейн, с по-висок ранг на доверие (trust rank), много повече съдържание, което се индексира от търсачките само няколко минути след публикуването му.

Нека разгледаме следния пример:

Пускате нова статия в личния си блог. Започвате да чакате то да бъде индексирано от бот.

Сайтът крадец, посредством агрегатор, го намира преди бота и го копира на своя сайт. Ботът, обаче, посещава сайта крадец много по-често от вашия, поради описаните по-горе причини.

Какви са последствията? Много неприятни за вас, както се досещате! Крадецът на съдържание се отчита от търсачките като първоизточник, а вашия сайт – като крадец.

Авторските права върху съответния материал са на сайта-крадец, а вие отнасяте абсолютно незаслужено наказание за дублирано съдържание – вашето авторско такова.

5. Ако публикувате еднакво съдържание на повече места, не забравяйте да поставите линк към оригинала

Това е особено полезно в случаите, когато вашият сайт вече е спечелил добра линк популярност и не съществува опасност спомагателния ви блог да заеме по-високи позиции в SERP от основния ви уебсайт.

Ако считате, че сайта ви е все още малък и неконкурентоспособен по отношение на позициите които заема, променете версиите на статиите, които публикувате в сайта и в блога. По този начин, те ще бъдат отчетени като уникално съдържание.

За целта, може да пренапишете статията или да използвате някакви готови безплатни или платени инструменти, с които да направите така, че двете текстови версии да изглеждат различни за търсачките.

6. Развиване на няколко сайта с идентично съдържание

Ако имате няколко сайта с идентично съдържание и ги промотирате по различни канали (например, един с провеждането на PPC рекламни кампании, друг – със органична SEO оптимизация), трябва да се уверите, че Гугъл е наясно кой домейн е основният ви.

За да направите това, отидете в Google Search Console и включете предпочитаната версия на вашите URL-и във вашата карта на сайта (Sitemap).

7. Само един URL адрес трябва да води към дадено съдържание

Това е просто, но много важен съвет!

Ако не искате търсачките да индексират принтер версиите на статиите ви, забранете пътя до тези директории или въведете необходимите промени в robots.txt файла.

Задължително комбинирайте тези забрани за индексация със съответните правила като поставяне на canonical tag или noindex tag към страниците, които не искате да бъдат индексирани.

8. Ако участвате в афилиейт програма, направете промени в описанията на продуктите, които продавате

Пренапишете описанията на продуктите, вместо да използвате на готово техните стандартни описания и да генерирате десетки страници с дублирано съдържание.

Създайте допълнително количество уникално съдържание към всяка продуктова страница (съвети, новини, как-да статии и др.), за да направите сайта по-привлекателен както за хората, така и за търсачките.

9. Ако сайтът ви е многоезичен, създайте уникално съдържание за всеки език

Ако сайтът ви е преведен на няколко езика и управлявате няколко домейна или поддомейна, за всяка от езиковите му версии трябва да напишете уникално съдържание.

Например, ако имате няколко домейна с еднакво текстово съдържание, ще трябва да положите максимални усилия, за да преправите тяхното съдържание така, че търсачките да го отчетат като уникално.

Запомнете, преведеното съдържание от един език на друг се счита от търсачките за уникално. Стига да не е било вече преведено от друг сайт, разбира се.

Подобни статии:

  1. Какво е Дигитален Маркетинг? Видове и ръководство
  2. Контент Маркетинг: 7 Съвета за по-добро уеб съдържание
  3. Копирайтър: 14 причини да наемете професионалист

3 Replies to “Дублирано съдържание (Duplicate content): Всичко за него”

  1. Марто каза:
    03/06/2009 в 14:04

    Ще е полезно да добавиш и някакви инструменти по въпроса.

  2. Lilacor каза:
    03/06/2009 в 14:31

    Сложих 3, Марто. Enjoy 🙂

  3. Danail каза:
    16/06/2010 в 10:11

    Тула на virante е много полезен,благодаря.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Навигация

  • Начало
  • SEO услуги
    • SEO консултации
    • SEO одит
    • Копирайтинг
    • Линк билдинг цени
    • Одит на линкове
  • SEO услуги цена
  • Контакт

10 SEO ползи за Вашия бизнес:

  1. Дългосрочна инвестиция, а не разход
  2. Таргетиран, качествен трафик, който продава
  3. Най-висока конверсия и възвръщаемост на инвестицията (ROI)
  4. Привлича 100% реални посетители
  5. Изгражда доверие и достоверност в бранда
  6. Популяризира бранда
  7. Носи дълготрайни резултати
  8. Резултатите се увеличават напрекъснато във времето
  9. Помага винаги да бъдете пред конкурентите си
  10. SEO е относително евтин метод, в сравнение с останалите

Навигация

  • Начало
  • SEO услуги
    • SEO консултации
    • SEO одит
    • Копирайтинг
    • Линк билдинг цени
    • Одит на линкове
  • SEO услуги цена
  • Контакт

Категории

  • E-commerce (3)
  • Facebook (3)
  • SEO (28)
  • Копирайтинг (3)
  • Маркетинг (12)
  • Уеб дизайн (3)

SEO оптимизацията е инвестиция, а не разход! Тя е уникален по рода си и вероятно най-добрият маркетингов канал, който съществува. Всяко действие на SEO оптимизаторът остава част от уебсайта Ви и го прави по-силен и по-авторитетен - текстово съдържание, линкове, on-page оптимизация... всичко. Започнете да инвестирате в своя сайт и бизнес още днес и станете лидер в нишата си!

    Всички права запазени © 2007 - 2022 SEO агенция Lilacor.com - SEO оптимизация София