Как да направим регистрация на сайт в търсачки? Защо е необходимо? Да започваме!
Ако търсачките не знаят за съществуването на вашите уебсайт или уеб страница, шансът ви за класиране в Гугъл е почти невъзможен.
Но ето и един факт: отнема време на търсещите машини да открият (и индексират) нови сайтове.
Това означава, че ако се опитвате да търсите вашия двудневен уебсайт в Google, има вероятност да останете разочаровани. Всъщност 9 пъти от 10 няма да откриете нищо.
Въпреки това, дори няколко седмици след пускането, все още е възможно да не виждате уебсайта си в Google, Bing и Yahoo, които имат комбиниран пазарен дял от около 96%.
Ако това се отнася за вас и желаете да се запознаете с най-бързия начин да добавите уебсайта си в търсачките, тогава сте на правилното място.
Ето какво ще обсъдим в тази статия, посветена на темата регистрация на сайт в търсачки:
Но вероятно първоначално се колебаете …
Google и другите търсещи машини не са създадени, за да разчитат на ръчно подаване на уеб страници. Ето защо те „обхождат“ мрежата.
Не сте запознати с обхождането (т.нар. индексация или индексиране)? Препоръчвам ви да изгледате това старо, но полезно видео от Мат Кътс:
То може да бъде описано като процеса, при който търсачките търсят нови връзки на уебсайтове и впоследствие ги „последват“. Ако новооткритата връзка води до нещо полезно, тази страница се добавя към индекса.
Освен това е теоретизирано, че Google изследва много други източници на данни, като например статистика за използване на браузъра Chromе, както и данни за регистрация на домейни, за да помогне в непрестанното им търсене на нови уебсайтове и уеб страници.
Странична бележка: SEO специалистите понякога стават леко параноични по отношение на гореизброеното, което води до проучвания като това и това, направени от уважавания сайт за SEO и маркетинг Stone Temple.
В обобщение, нека споменем, че търсачките са отлична опция в откриването на нови уебсайтове и уеб страници самостоятелно, при условие че са линкнати от някъде в мрежата.
Ето само няколко причини, които доказват, че ръчното подаване е все още от значение:
Вземайки гореизброеното, имайте предвид, че добавянето на вашия уебсайт в търсачките и индексирането от Google са само част от битката.
Истинската трудност често се състои в класирането на желаните от вас ключови думи.
Не се притеснявайте, защото в тази статия сме включили някои съвети какви действия да предприемете.
Добавянето на сайтове в Google (и други търсачки) е много лесно. Просто следвайте написаните стъпки по-долу, като горещо препоръчвам да изгледате и долното видео преди да продължите.
Google прекрати инструмента си за подаване на URL адреси през юли 2018 г. Сега единственият начин да регистрирате уебсайта си е чрез добавяне на вашата карта на сайта или sitemap.
Внимание! Не бъркайте понятието с това за „карта на сайта“ в Google Search Console, където добавяте вече съществуващия си sitemap в конзолата на Гугъл.
Това е файл, който изброява всички страници на уебсайтa. Той е най-често XML файл и изглежда по този начин:
Тази конкретна sitemap изброява всички публикации в дадения блог.
Вашата sitemap обикновено се намира на адрес yourdomain.com/sitemap.xml. Ако не я откриете там, проверете файла robots.txt, като посетите yourdomain.com/robots.txt; обикновено това ще посочи URL адреса на сайта.
Открихте своята sitemap? Добре. Сега е необходимо да я добавите, чрез Search Console, по следния начин.
Search Console> изберете вашия адрес > Sitemap > поставете в своя sitemap URL > натиснете „Submit“
Странична бележка: За да извършите горното, ще е необходимо да добавите и потвърдите уебсайта си в Google Search Console.
За тези с множество Sitemap-и (когато използвате плъгин за WordPress като Yoast), просто рестартирайте и повторете този процес.
Няма проблем. За целта поставете URL адреса в инструмента за проверка на URL адреси (URL Inspection tool ) в Google Search Console.
Ако Google все още не е индексирал страницата, ще се появи предупреждението „URL адресът не съществува в Google“ (“URL is not on Google”).
Кликнете върху бутона „Искане на индексиране“ (“Request indexing”), за да поискате Google да обходи и индексира страницата.
Можете, също така да извършите това действие за URL адреси, които вече са индексирани. Ето как:
Това е добра практика, ако наскоро сте актуализирали или преиздавали съдържанието си и искате Google да обходи отново страницата, за да индексира тези промени.
Прочетете също: Съдържанието ви не се класира в Гугъл? Ето 4 причини!
Преди Bing имаше общодостъпен инструмент за подаване на URL адреси (URL submission tool) за регистриране на отделни URL адреси. Но този инструмент бе закрит през септември 2018 г.
В момента е необходимо трябва да добавите sitemap в Bing Инструменти за уеб администратори (Bing Webmaster Tools). Следвайте долните стъпки:
Bing Webmaster Tools> „добавете вашия сайт“> попълнете формата> натиснете „Submit“
За да добавите вашия сайт в Yahoo, не е необходимо да предприемате каквито и да е стъпки.
Yahoo се захранва от индекса на Bing, така че чрез подаване в Bing, вашият сайт автоматично ще бъде регистриран и в Yahoo.
Странична бележка: Вашият уебсайт насочен ли е към аудитория в Китай? В такъв случай е добре да го регистрирате в Baidu (над 76% пазарен дял). Ако това не е така, Google, Bing и Yahoo са единствените ви приоритети. Ето защо в тази статия няма да се съсредоточим върху Baidu.
Отворете отчета за покритие (Coverage report) в Google Search Console и потърсете раздела „Валидно“ (Valid).
Той ви показва броя на страниците от вашия сайт, които Google е индексирал.
Можете да проверите кои точно са те, като изберете връзките „Регистрирани и индексирани“ (“Submitted and indexed”) или „Индексирани, нерегистрирани в sitemap “ (“Indexed, not submitted in sitemap”) в секцията „Подробности“ (Details).
Ако желаете бързо да проверите дали определена уеб страница е индексирана, има два начина да направите това.
Първият е използвайки инструмента за проверка на URL адреси (URL Inspection tool ) в Search Console. Вторият е да потърсите в Google за следния сайт: yourdomain.com/page-to-check/. Вижте по-долния пример:
Ако няма резултати, страницата не се индексира.
Странична бележка: Тази операция за търсене работи при Google и Bing.
Преди да разрешите проблема, трябва да разберете причината защо сайтът ви не е индексиран.
За целта поставете URL адреса в инструмента за проверка на URL адреси на Google (URL Inspection tool) в Search Console. Проследете за грешката, която излиза в секция „Покритие“ (Coverage).
От тази снимка, можете да определите, че съответната страница е изключена поради маркер „без индекс“ (noindex) на страницата.
Причината е във факта, че тази страница не е канонична:
Странична бележка: Пълен списък от типовете грешки, които Google може да показва, имате възможност да откриете тук.
Повечето търсения с Google извличат хиляди, ако не и милиони резултати.
Повечето хора никога не кликват отвъд първата страница, което означава, че страниците, класиращи се извън позиция №10, генерират почти никакъв трафик.
Тук трябва да се подчертаем, че индексирането на един сайт не означава непременно, че той ще бъде лесно откриваем в Google.
За да генерирате органичен трафик, посредством SEO оптимизация, е необходимо да се класирате на първата страница за целевите си условия (в идеалния случай в топ 3 резултати).
Как да се случи това? Сложно е, но едно нещо, от което със сигурност се нуждаете, са беклинкове. Изграждането на линкове се нарича линк билдинг и спада към професионалните SEO услуги.
Google отчита линковете от други уебсайтове като гласове. В такъв случай, когато те са представени от две или повече страници с една и съща тематика, страницата с най-много линкове (т.е. гласове) обикновено се класира по-високо от тези с по-малко линкове.
Можете да използвате опцията SERP в Ahrefs Keywords Explorer, за да проверите броя на линковете при всяка от текущите топ 10 страници за класиране, за вашата целева ключова дума.
Следвайте стъпките долу:
Keywords Explorer > въведете ключовата дума, за ранкиране> SERP преглед
Това действие ще ви предостави генерален поглед върху въпроса колко беклинка ще са ви необходими, за да се ранкирате на по-високи позиции в SERP.
Но не всичко приключва с линковете. Необходимо е също да се уверите, че вашата онпейдж оптимизацията е изрядна и че таргетирането по ключови думи е активно.
Вашият уебсайт вероятно ще бъде откриваем от Google, дори и в случай че не извършите никакви допълнителни технически действия. Същото важи и за Bing и други търсачки.
Въпреки това, все пак препоръчваме ръчно да регистрирате вашия сайт в търсачките, използвайки sitemap метода, описан по-горе.
Защо? Защото този метод предоставя на Google и Bing допълнителна информация за вашия уебсайт, а те ви дават повече данни в замяна.
Също така си струва да регистрирате повторно уеб страници, които актуализирате или променяте.
Но не забравяйте, че регистрацията на сайт в търсачки и неговото индексиране е само част от битката наречена оптимизация за търсещи машини. Няма да бъдете напред в страниците с резултати на Google, без да инвестирате в SEO.
26 юни 2020
25 юни 2020
20 юни 2020
19 юни 2020