Sitemap-ът (карта на сайт) често биват подминавани с безразличие от собствениците на уеб сайтове.
Тяхната стойност както за потребителите, така и за търсачките, често се подценява, което е голям пропуск от гледна точка на SEO оптимизацията.
В тази статия ще научите защо.
Казано най-общо, това е уеб страница или страници, които съдържат списък с линкове към всички други страници и файлове в сайта ви.
Теоретично погледнато, такава страница е създадена с идеята да даде на потребителите бърз и улеснен достъп до всички части на сайта, без да им се налага да сърфират из всички негови секции.
Картата на сайта също има за цел да елиминира нуждата от поставяне на линк от началната страница към всички останали страници от сайта.
Наличието на Sitemap не е SEO фактор, но играе спомагателна роля, тъй като тя могат служи за насочване на на ботовете на търсачките към всички важни страници в уебсайта.
Файлът е особено важен за големи сайтове, където повечето страници се намират на повече от 3-4 клика разстояние от началната страница. Тогава и потребителите и ботовете трябва да преминат през голям брой секции и подсекции, за да достигнат до търсеното от тях съдържание.
Ако сайтът ви има стотици или хиляди уеб страници, трябва сериозно да се замислите за подходящо групиране на информацията в него в секции и подсекции. Това също така означава, че ботовете на търсачките ще трябва да свършат много работа, докато индексират всички страници от големия ви сайт. По този начин ще улесните значително цялостната му навигационна структура.
Именно в това се състои основното предимство на картата на сайта (sitemap) – чрез нея улеснявате максимално работата на ботовете и си гарантирате, че всичките ви страници ще бъдат включени в страниците с резултати на търсачките (SERP).
Излишно е да казвам колко важно е това, нали? Страница, която не е индексирана, все едно не съществува за търсещите машини. Тя никога не може да докара трафик и да се класира добре в Гугъл.
Нека обобщим основните причини, поради които е важно да използваме Sitemap за своя уеб сайт:
Създаването на карта на сайта (Sitemap) ви дава двойно предимство, предлагайки на вашите посетители повече удобство и по-приятно браузър изживяване.Едновременно с това е и много удачен начин за правилно насочване на вашите SEO усилия.
Уверете се, че сте създали карта на сайта си – това без съмнение ще окаже много ползотворно влияние върху цялостната ви дигитална маркетингова стратегия.
Предлагам ви кратък списък с подбрани съвети за това как да създадете ефективна (SEO-friendly) карта на сайта си.
Като решение на проблемът с индексирането на големи уеб сайтове, Гугъл предлагат своята Sitemap програма.
От гиганта твърдят, че тяхната Sitemap Technology е създадена именно с тази цел – да спомага за по-бързото индексиране на сайтовете (http://www.google.com/webmasters/sitemaps/docs/en/about.html).
Идеята е, че по този начин вие информирате Гугъл за своя сайт, броя на неговите страници, честотата на обновяването на съдържанието в него и дали това става на редовен или на произволен принцип.
Също така, по този начин вие ще можете да видите сайта си от гледна точка на търсачките, т.е. да се осведомите за грешки от най-различен характер (https://www.google.com/support/webmasters/bin/answer.py?answer=35120&topic=8474).
Това е напълно безплатно и по този начин ще можете да индексирате нови или променени стари страници, като своевременно да се информирате дали сте в крак с последните промени в стандартите и изискванията на Гугъл.
26 юни 2020
25 юни 2020
20 юни 2020
19 юни 2020
Привет! Поздравления за ценните материали. Изчетох доста от статиите и ми бяха изключително полезни. Възникна един въпрос обаче по повод горната тема. Ако имаме сайт с много продукти, трябва ли да се погрижим да включим И всяка една от страниците на отделните продукти в sitemap-a? С уговорката, че тези точно индивидуални страници за всеки продукт са статични.
Поздрави!
Мая
Здравей Мая,
Благодаря за проявения интерес и хубавите думи. Какво имаш предвид под „всяка една от страниците на отделните продукти в sitemap-a“? Създавайки sitemap посредством някакъв sitemap генератор (аз лично ползвам за тази цел сайта http://www.xml-sitemaps.com/, върши чудесна работа!) ти включваш всички страници на сайта си в него (основни категории, подкатегории, продуктови страници и т.н.) 🙂 Мисля, че няма да имаш грижи, просто опитай този туул и ми пиши после дали си останала доволна.
Поздрави,
Николай
Здравей, Николай!
Да, този инструмент точно пробвах, част от генерирания sitemap беше ОК, друга част – не.
Ще опитам да обясня отново за кое не съм сигурна.
Ако имаме стотици на брой продукти и всеки продукт си има собствена статична страничка.
Необходимо ли е ВСЯКА една от тези странички също да се заяви в sitemap? Тогава ще трябва да се направят отделни sitemap файлове както четох в съветите на Гугъл. Но това ще означава и че ще трябва да се актуализират всеки път, щом има някаква промяна в продуктите… иии от там следва ли, че ако на ден качвам по няколко продукта и то не на един път, ще трябва също толкова пъти да обновявам sitemap файловете си…
Поздрави отново,
Мая
P.S. има ли начин за известяване по e-mail за коментари по темите тук 🙂
Здравей Мая,
Тези продукти, които имате дублират ли се по съдържание или са уникални? Ако се дублират, според мен дори е добре да присъстват само по 1 път в сайтмапа, защото иначе сайтът ви ще генерира огромно количество duplicate content. Ако са уникални, определено ще е добре да са включени в сайтмапа.
Какъв е проблемът с тази част от сайтмапа, която не е била ОК? Какво не е било както трябва при генерирането на файла?
Поздрави!
P.S. За съжаление не съм включил такава опция, просто коментарите са малко засега и не съм предвидил такава. Може би за напред ще добавя 🙂
Привет, отново!
Нямаме продукти с дублиращо се съдържание.
Относно автоматично генерирания sitemap – приоритетите не бяха много коректни, също беше захапал някакви линкове, които изобщо не съществуват. Трябва да направя справка с програмиста ни защо ли така се е получило (става дума за динамично-генерирани адреси). Аз съм далече от мисълта, че автоматичната работа може да свърши всичко на 100%. Генератори като този помагат до толкова, до колкото да спестят писане, но си иска човек да пипне после нещата допълнително.
Поздрави 🙂
Много хубави съвети има тук. Хвала ти, че ги споделяш, а не си ги пазиш за себе си.
Поздрави
Трябва да си призная, че от българските сео блогове, този ми допада най-много. По едно време нещо беше спрял да пишиш, но да се надявам, че е било поради липса на време.
Директно на въпроса. Аз също ползвам горния сайт за създаване на sitemap. Обаче за сайтове с кирилица като българските, всичко излиза на маймуница. Има ли някои друг вариант, който да препоръчаш.
п.п. Вярно сложи опция за абонамент по ел. поща за коментари и статии, че така хич не е удобно.