Знаете ли какво е линк (от англ. език – link)? Сигурно сте чували, че линковете са важни за вашия сайт, но защо?
Връзките или „линковете” (от англ. език – links) служат като пътища от един сайт към друг.
Интернет е изграден на базата на линкове. Линковете се виждат на монитора и след натискане върху някоя връзка, бивате пренасочени към друг сайт или към друга секция на същия сайт.
Връзка, поставена на сайта ви, която пренасочва към друг сайт, се нарича изходяща, което означава, че тя насочва поребителите и ботовете извън вашия сайт.
Ако имате линк, сочещ към друга страница на вашия сайт, тази връзка се счита за вътрешна.
И обратно – връзките, които водят към вашия сайт, се наричат входящи линкове.
Съществуват и реципрочни връзки. Те представляват два сайта, които взаимно сочат чрез линкове един към друг. Това се нарича размяна на линкове.
Линковете са важни за потребителите, които се опитват да намерят интересно, информативно и полезно съдържание в Интернет.
Също така са от голямо значение за големите търсачки. Те са ценни, защото по тях се определя класирането по ключови думи на определен сайт.
Гледа се броя на връзките, възрастта им и най-вече – тяхното качество. Колкото повече качествени входящи връзки има един сайт, толкова по-добре ще се класира в търсещата машина.
Търсачките не индексират сайтовете като цяло, а отделните им страници, съдейки по съдържанието.
Ако, примерно, на някой сайт главната страница не се счита за интересна, няма да има много входящи връзки, които да я линкват отвън.
Възможно е, обаче, страница от същия сайт да има добра популярност и входящи връзки, ако съдържанието й е по-интересно.
Ако броят на линковете просто е важен, то качеството им е от изключително значение.
Важността на линка (Link popularity) се определя от:
* Линкове от страници с тематично съдържание;
* Линкове комбинирани с текст, в който са включени много релевантни ключови думи;
* Линкове от страници с добри позиции в Google в тяхната ниша (трябва да бъде същата или много сходна с вашата!);
* Линкове, които произлизат от страници със съдържание, вместо от страници с връзки (задължително избягвате т.нар. link farms! – ферми за линкове).
Вътрешните връзки основно помагат на сайта, към който пренасочват. Има, обаче, някой изключения.
За щастие, не е възможно да бъдеш изключен от списъка на търсещата машина, ако имаш нискокачествена вътрешна връзка. За външните линкове, обаче, нещата не стоят така.
Търсачките знаят, че входящите връзки не могат да се контролират.
Това, с което можете да си спечелите наказание или изключване от SERP, е създаването беклинкове, целящи да манипулират търсещата машина, с цел по-високо класиране в страниците й с резултати. Това е забранено!
Популярността на връзките зависи от качеството и броят на линковете, пренасочващи към вашия сайт.
Въпреки това, броят на линковете не определя непременно важността на вашия сайт. По-важно е тяхното качеството (възраст и авторитет на домейна, PageRank, релевантност и др.)
Качеството на линковете по-скоро означава качество на съдържанието в страниците, които пренасочват към вас.
Текстът, който „облива“ (заобикаля) връзката, също допринася много за качеството на линка. Колкото по-наситен с тематични ключови думи е той, толкова по-качествена е връзката.
Друг фактор е уникалността. Не бива да се слагат еднакви връзки на една страница.
Това отнема от тяхното качество и значимост и е похват, който би могъл с течение на времето да ви навлече неприятности (попадане във филтри за SPAM и Гугъл наказания).
Трябва да отделите една голяма част от SEO стратегията си за линк билдинг (т.нар. изграждане на линкове). Успешната линк билдинг стратегия е 50% от успеха на цялостната SEO оптимизация.
И така, днес научихте какво е линк, как той помага на оптимизацията на вашия сайт и какви са видовете линкове.
Не забравяйте, че SEO оптимизацията е дълъг и сложен процес и линковете са само част от успешната SEO стартегия. Има и много други фактори, които не трябва да забравяте!
Линковете са 90% от SEO оптимизацията на един сайт. Всичко останало са празни приказки 🙂
Съгласен съм,стига да имаш парички да си ги купиш 🙂
Не е нужно да си ги купуваш може да ги разменяш с останалите сайтове!!! Но е вярно това че 90% от СЕО-то е link building-a
Напълно съм съгласен, че link building-a е 90% от SEO. Не е нужно да инвестираш много, за да си набавиш линкове. Има много начини за набавянето им, като почнеш от събмита по директории, социални мрежи и т.н. и минеш брез блог постовете та стигнеш до размяната.
хмм, може да се каже, но 90% малко е пресилено, ..замислете се малко преди да пишете, какво сте направили първо по сайта, онпейдж оптимизацията.
90% е твърде основен фактор, не мислите ли? Както добре знаем, факторите по които Google класира сайтовете си в SERP са над 200. Вярно е, че в по-тежките ниши линковете играят ключово значение. В по-леки ниши спокойно можеш да се класираш само със съдържание.
Просто някой хора така и не могат да разберат, че тоновете линкове идващи от треторазрядни сайтчета и блогчета вече не вършат работа.
Андрей, много си прав за съдържанието. Когато пишеш уникално и интересно съдържание, също се катериш в серп-а. Вярно става по-бавно, но все пак става. Под уникално нямам предвид спиннато съдържание, обаче.
как линковете да не са 90% от сеото, може да са и 100%, ако сайта е флаш, как се ще класира ? Като гледам zaya, колко блога е направил и колко блога е спамил 😀 прав си е че линковете са 90% от сеото
Да се разчита само на линкове вече не върви и в средноконкурентните ниши. Съдържанието е краля, а релевантните линкове от статии към това съдържание са това, което прави един сайт първенец. Много съдържание и много релевантни линкове. Опитът ми показва, че 15 линка от български директории за статии просто отвяват регистрацията във всички достъпни български директории и социалки. 😉 В същото време ако вътрешната структура на сайта не е оправена ако ще да се утрепеш от линкове ефекта е минимален. SEO e комплексно упражнение и е много трудно да се сложи някой от елементите му да бъде с толкова голямо предимство пред останалите. Линковете да са с 50 % тежест в SEO-то приемам, но 90 е пресилено 🙂
Не искам да се ангажирам с пресмятането на това каква част заемат линковете от SEO оптимизацията (било то изразено в проценти или не), но безпорно се съгласявам с по-горните мнениния, че имат изключително голямо значение. Много хубава статия (а и блог като цяло)! Поздравления за автора 🙂
Спокойно, до година-две, линковете няма да са това за SEO’то, което (са) бяха. Социалните сигнали ще заемат едни 40% от приоритетите на търсачките. Логично е! Ако някой (не софтуер) харесва и споделя съдържанието ти, то значи е интересно и полезно – Това търсят (търсачките).