URL адрес (от англ. език – Uniform Resource Locator) или Унифициран локатор на ресурси, по-известен като „уеб адрес“, определя местоположението на всяка уеб страница в Интернет.
URL адресът също така определя как да извлечете този ресурс, известен също като „протокол“, като например HTTP, HTTPS, FTP и т.н.
https://lilacor.com
За правилно изобразяване във всички браузъри, URL-ите трябва да са по-къси от 2083 символа.
https://lilacor.com/category-keyword/subcategory-keyword/primary-keyword.html
URL адрес е текст, който е разпознаваем от потребителя и е предназначен да замени символите и знаците (IP адресите), които компютрите използват за комуникация със сървърите.
Те също така идентифицират файловата структура на всеки уебсайт.
URL адресът се състои от:
и има следния основен формат:
protocol://domain-name.top-level-domain/path
Протоколът посочва как браузърът да извлича информация за даден ресурс.
Уеб стандартът е http:// или https://, като „s“ означава „защитен“ или “secured”. Също така, е възможно да включва и още възможности, като:
Името на домейна (или името на хоста) е разпознаваното от потребителите име на конкретната локация, където се намира ресурса (в повечето случаи уебсайт).
Мислете за top-level домейна (TLD) за нещо като категория за уебсайтове.
Въпреки че вероятно сте запознати с .com, .net и .org също така съществуват домейни като:
URL адресите съдържат също специфичните папки и / или подпапки, които са разположени на даден уебсайт, както и всички параметри (като такива за проследяване на кликвания или идентификационни номера на сесията – session IDs), които могат да бъдат запазени в URL-а.
Също така съдържат и връзки, които позволяват на посетителите да достигнат до конкретна точка в ресурса.
Съществуват три основни предимства на URL адресите:
Добре написаният URL адрес предоставя както на потребителите, така и на търсачките лесна за разбиране индикация за това, каква ще е целевата страница.
Например, URL адресът по-долу е такъв, който наричаме „семантично точен“ (той точно описва неговата дестинация):
https://lilacor.com/seo-uslugi/on-page-seo
Дори ако си представим, че заглавният таг на тази страница е скрит, четеният от потребителя семантично точен URL адрес все пак ще даде ясна представа за предназначението на целевата страница.
В същото време, ще предостави на посетителите подобрено изживяване, като изяснява какво ще видят, когато кликнат върху линка.
Заслужава да се отбележи, че Google все по-често заместват URL-а в снипета на страницата с резултати с името на сайта и breadcrumb пътя.
Това най-често се появява при мобилни търсения.
URL адресите са минимален фактор за класиране на сайтове, които търсачките използват в много малка степен при определяне на позицията на конкретна страница или уеб ресурс.
Въпреки че, те придават значимост на авторитета на самия домейн, използването на ключови думи в URL също е възможно да действа като фактор за класиране.
Въпреки че използването на URL адрес, който включва ключови думи, може да подобри видимостта на вашия сайт в търсачките, самите URL-и обикновено не оказват голямо влияние върху способността на страницата да се класира.
Затова не си струва да създавате абсурдни URL-и, само за да включите повече ключови думи в тях.
Накратко, добре написаните URL адреси могат да служат като собствен анкор текст, когато се копират и поставят като връзки във форуми, блогове, социални мрежи или други онлайн локации.
Някои уебсайтове (като Facebook например) могат да оставят споделените връзки напълно неформатирани.
Неоптимизираните, семантично неточни URL-и могат да изглеждат незащитени и несигурни и вместо да привличат повече кликвания, те всъщност ги отблъскват.
Разпознаваемите от потребителите URL адреси им предоставят по-добра представа къде ще отидат, когато кликнат върху връзката.
В примера по-горе, търсачките могат да разпознаят URL адреса: https://lilacor.com/seo-uslugi/on-page-seo и да свържат страницата с термините в URL-а (SEO услуги и on-page SEO).
Използването на ключови думи във вашия адрес може да увеличи вероятността за класиране на сайта ви и за избраните от вас термини.